WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?

Gece Çekimi

Gece Çekimi

Gece Çekimi

Gece fotoğraf çekerken daha iyi sonuç almanızı sağlayacak ipuçları

Gecenin karanlığını ve şehrin ışıklarının yarattığı atmosferi sevenlerin en büyük tutkusu gece fotoğrafçılığıdır. Çekim tekniklerinin en yoğun kullanıldığı alan olan gece fotoğrafçılığı, ister amatör ister profesyonel tüm fotoğrafçıların ilgisini çeker. Ancak gün ışığının doğal aydınlatma becerisinin ortadan kalktığı gece çekimlerinde genellikle doğru pozlanmayan kareler, yanlış flaş kullanımı nedeniyle karanlık ve bulanık fotoğraflar elde edilir.

Gece fotoğraf çekmek, gün ışığında yüksek perde hızlarında fotoğraf çekmek kadar basit bir iş değildir. Gündüz manuel ayar kullanarak yada diyafram öncelikli gibi modlarda güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Gündüz veya gece, mutlaka bir kompozisyon ve sanatsal bakış fotoğraf için gereklidir. Çevrenizdeki çoğu ”fotoğrafçıyım” diyen arkadaşın Gece Fotoğrafçılığı‘nda başarısız olduğunu görebilirsiniz. Sebebi ise “AV’ye alıp çekiyorum.” gibi ezberciliktir. Tamamen teknik bilginin konuşturulduğu fotoğraf türü ve zaman dilimidir gece ve gece fotoğrafçılığı.

Gece Fotoğrafı İçin En Uygun Zaman Dilimi Nedir?

Gece fotoğrafları çekimi için ille de karanlığın çökmesine gerek yoktur. Güneşin batımı ardından yarım saat içerisinde şehrin ışıklarıyla birlikte akşam vakti gece fotoğrafları çekmeye başlayabilirsiniz. En güzel gece fotoğrafları şehir ışıklarının yanmaya başladığı ve gökyüzündeki maviliğin hafif hafif siyaha dönmeye başladığı mavi saatlerde elde edilir. Şehri güneşin batışı ardından karanlıktan aydınlığa hafif hafif çeviren şehir ışıkları ile havadaki maviliği birlikte pozlamak inanılmaz fotoğraflar ve renk tonları yakalamanızı sağlar. Aşağıdaki iki örnek fotoğraf bu saatlerde çekilmiştir.